Miejsce znajduje się w Zuidbroek, w pobliżu historycznego Petrushurch i cmentarza XIII wiecznego.
Pierwsza osada w Groningen (prowincja) została zbudowana na północnym krańcu Hondsrug: jest to najdalej na północ wyschnięte miejsce w miejscu otoczonym torfem i torfowiskami.
W okresie pomiędzy latami 100 a 400 wpływy Imperium Rzymskiego były nieznaczne i nie wiadomo, jak daleko sięgały, prawdopodobnie w mieście Groningen stacjonował rzymski legion. W 783 r. miasto i ziemie prowincji zostały wcielone przez Karola Wielkiego do Imperium Franków. Prowadziło to do konfliktów, ale mimo przewagi Karolowi nie udało się narzucić Fryzyjczykom chrześcijaństwa, zdołał jedynie zbudować kilka kościołów, prawdopodobnie drewnianych. Pierwszy kamienny, St Maarten (obecnie w tym miejscu stoi Martinikerk), wzniesiono w latach pomiędzy 925 -950.
Obecne Groningen było początkowo założoną około 1040 r. saksońską wsią w prowincji Drenthe, która swój rozwój (po 1150 r.) zawdzięcza handlowi fryzyjsko-saksońskiemu. Pod koniec średniowiecza zaczęło interesować się fryzyjskim Ommelanden, co doprowadziło nawet do konfliktu pomiędzy biskupem Utrechtu (któremu kościół podlegał), nie tolerującego zbytniej samodzielności mieszczan, a mieszkańcami Groningen, którzy ostatecznie zwyciężyli.
Mimo rosnącej potęgi handlowej Groningen nie było jednak w stanie skutecznie konkurować w tej dziedzinie z innymi prowincjami, zwłaszcza z Holandią, i ostatecznie pozostało jedynie prowincjonalnym rynkiem handlowym. Aby utrzymać swoją pozycję, zwiększało swoje wpływy w Ommelanden, głównie w XV wieku.
Groningen (przy dużym oporze miasta) przyłączyło się do Zjednoczonych Prowincji jako czwarte, po Holandii, Zelandii i Utrechcie. Pro-hiszpańskie i katolickie miasto bardzo różniło się od Ommelanden. W czasie wojny 80-letniej opowiedziało się za Hiszpanią. Ale to właśnie w tej prowincji miała miejsce pierwsza zwycięska bitwa Holendrów w wojnie osiemdziesięcioletniej, kiedy to Zjednoczone Prowincje wybrały niepodległość – bitwa pod Heiligerlee (23 maja 1578), w której poległ brat namiestnika Wilhelma I Adolf Nassau.
Groningen było miastem hanzeatyckim, które temu związkowi miast handlowych Europy Północnej zawdzięcza swój rozkwit. Jego świetność przerwała II wojna światowa, podczas której zostało niemal doszczętnie zburzone.
Miasto wyzwolili Kanadyjczycy, zaś o wschodnią część prowincji Groningen (Ter Apel, Stadskanaal i Emmen) bili się Polacy z 1 Dywizji Pancernej dowodzonej przez gen. Stanisława Maczka.
Zrujnowane miasto Holendrzy odbudowali w zdumiewająco starannym stylu i dzisiaj Groningen jest jedną z największych atrakcji turystycznych kraju.
Fort Bourtange
Twierdza Bourtange została zbudowana podczas wojny osiemdziesięcioletniej (1568-1648), gdyż Wilhelm I Orański chciał kontrolować jedyną drogę pomiędzy Niemcami a Groningen, które znajdowało się w rękach Hiszpanów. Szlak ten prowadził piaskowym wałem przez bagna. Około roku 1580 Bourtange stało się częścią fortyfikacji na granicy pomiędzy trzema prowincjami północnymi (Groningen, Fryzja, Drenthe) a Niemcami.
Miejscowość była siedzibą oddzielnej gminy do 1851 r
© 2025 www.detectorworld.info - Powered by Shoppagina.nl